See pullakko on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pullakka",
"3": "o"
},
"expansion": "pullakka + -o",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "pullakka + -o",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "4*A/laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pullakko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "4*A/laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pullakko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pullakko",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pulla",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-laatikko"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish laatikko-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -o",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Botany",
"orig": "fi:Botany",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"perigynium"
],
"id": "en-pullakko-fi-noun-vH~HjUu2",
"links": [
[
"botany",
"botany"
],
[
"perigynium",
"perigynium"
]
],
"raw_glosses": [
"(botany) perigynium"
],
"topics": [
"biology",
"botany",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpulːɑkːo/"
},
{
"ipa": "[ˈpulːɑ̝kːo̞]"
},
{
"rhymes": "-ulːɑkːo"
}
],
"word": "pullakko"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pullakka",
"3": "o"
},
"expansion": "pullakka + -o",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "pullakka + -o",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "4*A/laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pullakko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "4*A/laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-laatikko",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pullakottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pullakkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pullakkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pullakko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pullakko",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pulla",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-laatikko"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish laatikko-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -o",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ulːɑkːo",
"Rhymes:Finnish/ulːɑkːo/3 syllables",
"fi:Botany"
],
"glosses": [
"perigynium"
],
"links": [
[
"botany",
"botany"
],
[
"perigynium",
"perigynium"
]
],
"raw_glosses": [
"(botany) perigynium"
],
"topics": [
"biology",
"botany",
"natural-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpulːɑkːo/"
},
{
"ipa": "[ˈpulːɑ̝kːo̞]"
},
{
"rhymes": "-ulːɑkːo"
}
],
"word": "pullakko"
}
Download raw JSONL data for pullakko meaning in All languages combined (21.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.